Działalność deweloperska – jaką spółkę wybrałam?

Działalność deweloperska – jaką spółkę wybrałam?

Przed rozpoczęciem działalności deweloperskiej istotna okazała się decyzja, jaką formę spółki powinnam wybrać. Celem dobrze dobranej formy prawnej było sprawne zarządzanie projektem, uzyskanie finansowania banku oraz ograniczenie ryzyka na majątku prawnym. Po konsultacjach z radcą prawnym i innymi deweloperami okazało się, że sp. z o.o. oraz komandytowo-akcyjna są najbardziej popularne. Zdecydowałam się na sp. z o.o. Dlaczego?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – jakie ma zalety w zakresie działalności deweloperskiej?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to najpopularniejsza forma prawna wybierana przez deweloperów w Polsce. Mnie wydawała się  też najbardziej zrozumiala pod względem struktury prowadzenia, podatków i możliwości wypłaty zysku lub reinwestowania do następnych projektów. Jej główna zaleta to ograniczona odpowiedzialność wspólników (nie Zarządu !), co oznacza, że są oni odpowiedzialni za zobowiązania spółki tylko do wysokości wniesionych wkładów, a także łatwość pozyskiwania kapitału zewnętrznego. Jest to szczególnie istotne w branży, gdzie ryzyko finansowe może być wysokie i mogą występować różni wspólnicy jako inwestorzy.

Na co warto zwrócić uwagę przy decyzji o formie prawnej firmy?

Przed podjęciem decyzji o rodzaju spółki warto przeanalizować poniższe aspekty, o które na pewno zapyta również doradca podatkowy, proponując formę prowadzenia działalności.

  1. Skala projektu i potrzeby finansowe – jak zamierzasz sfinansować projekt?
  2. Ograniczenia odpowiedzialności – na czym Ci zależy w tej sytuacji?
  3. Plany dotyczące zysku lub wypłat dla wspólników.
  4. Możliwości rozwoju spółki lub wyjścia z niej – czy wybrana forma ułatwi Ci pewne decyzje np. sprzedaży udziału czy spółki?
  5. Wizerunek na rynku.

Zaletami spółki z o.o. w przypadku pierwszego czy nawet kolejnego projektu było również elastyczne kształtowanie umowy spółki, różne sposoby wypłaty wynagrodzenia oraz możliwości budowania grupy holdingowej i tańsze reinwestowanie zysków w kolejnych projektach. Istotna dla mnie była także łatwość sprzedaży udziałów i możliwość rozpoczęcia realizowania projektu z nowym wspólnikiem. W przypadku tego biznesu zależało mi na dużej elastyczności w  podejmowaniu decyzji o realizacji projektu lub jego odsprzedaży.

Tak jak w przypadku każdej decyzji biznesowej, ważne jest dokładne rozważenie specyfiki projektu i konsultacja z doradcami prawnymi oraz podatkowymi, aby zapewnić, że wybrana forma prawna najlepiej odpowiada potrzebom i celom przedsięwzięcia deweloperskiego.